تبلیغات
نافله - آموزش احکام پیوستن به نماز جماعت+فیلم
آموزش احکام پیوستن به نماز جماعت+فیلم

[]
دانلود :
در هر ركعت، تنها در بین قرائت و در ركوع می توان به "امام" اقتدا كرد، پس اگر به ركوع امام جماعت نرسد، باید در ركعت بعد اقتدا كند، و اگر تنها به ركوع امام جماعت هم برسد، یك ركعت به حساب می آید.
حالتهای مختلف برای پیوستن به نماز جماعت

ركعت اول

1- در بین قرائت: مأموم حمد و سوره را ...  بقیه در ادامه مطلب

در هر ركعت، تنها در بین قرائت و در ركوع می توان به "امام" اقتدا كرد، پس اگر به ركوع امام جماعت نرسد، باید در ركعت بعد اقتدا كند، و اگر تنها به ركوع امام جماعت هم برسد، یك ركعت به حساب می آید.
حالتهای مختلف برای پیوستن به نماز جماعت

ركعت اول

1- در بین قرائت: مأموم حمد و سوره را نمی خواند و بقیه اعمال را با امام جماعت بجا می آورد.

2- در ركوع: ركوع و بقیه اعمال را با امام جماعت بجا می آورد.

ركعت دوم

1- در بین قرائت: مأموم حمد و سوره را نمی خواند و با امام، قنوت و ركوع و سجده را بجا می آورد و آنگاه كه امام جماعت تشهد می خواند، بنابر احتیاط واجب باید به صورت نیم خیز، بنشیند و اگر نماز دو ركعتی است یك ركعت دیگر به تنهایی بخواند و نماز را تمام كند و اگر سه یا چهار ركعتی است، در ركعت دوم كه امام جماعت در ركعت سوم می باشد، حمد و سوره بخواند (هر چند امام جماعت تسبیحات بخواند) و آنگاه كه امام جماعت ركعت سوم را تمام كرد، و برای ركعت چهارم بر می خیزد، مأموم باید پس از دو سجده، تشهد بخواند، و برای خواندن ركعت سوم برخیزد و در ركعت آخر نماز كه امام جماعت با تشهد و سلام، نماز را به پایان می برد یك ركعت دیگر می خواند.

2- در ركوع: ركوع را با امام جماعت بجا می آورد و بقیه نماز را همانگونه كه گفته شد، انجام می دهد.

ركعت سوم

1- در بین قرائت: زمانی كه می داند اگر اقتدا كند، برای خواندن حمد و سوره یا حمد تنها وقت دارد، می تواند اقتدا كند و باید حمد یا سوره یا فقط حمد را بخواند، و اگر می داند فرصت ندارد، بنابر احتیاط واجب باید صبر كند تا امام جماعت به ركوع رود، سپس به او اقتدا كند.

2- در ركوع: چنانچه در ركوع اقتدا كند، ركوع را با امام بجا می آورد و حمد و سوره برای آن ركعت ساقط است، و بقیه نماز را همانگونه كه قبلاً بیان شد بجا می آورد.

ركعت چهارم
1- در بین قرائت: حكم اقتدا در ركعت سوم را دارد، و آنگاه كه امام جماعت در ركعت آخر نماز برای تشهد و سلام می نشیند، مأموم می تواند برخیزد و نمازش را به تنهایی ادامه دهد، و می تواند، بطور نیم خیز بنشیند تا تشهد و سلام امام جماعت تمام شود و سپس برخیزد.

2- در ركوع: ركوع و سجده ها را با امام بجا می آورد، (اكنون ركعت چهارم امام و ركعت اول مأموم است) و بقیه نماز را همانگونه كه گذشت انجام می دهد.
طبقه بندی: دانلود،فیلم،صوت،  آموزش و احکام نماز، 
برچسب ها: آموزش احکام پیوستن به نماز جماعت+فیلم، نماز جماعت، حالتهای مختلف برای پیوستن به نماز جماعت، احکام نماز جماعت، حكم اقتدا در ركعت سوم،  
دنبالک ها: ثواب نماز جماعت +فیلم، احکام نماز جماعت،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 21 تیر 1392 توسط . وبلاگ نویس بی ادعا
طراحی قالب: وبلاگ نویس بی ادعا

کلماتی که تمام عمر داریم تکرارشان میکنیم
خداوند که به ستایش ما نیاز ندارد
پس چرا نماز می خوانیم؟
انشا الله، این توفیق نصیبمان شود تا جواب این چرا را دریابیم
آن وقت کم کم لذت می بریم از این کلمات تکراری و می فهمیم که
تکرار هیچ چیز جز نماز در این دنیا زیبا نیست

انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد و موجب رضایت ماست